czwartek, 30 czerwca 2011

Zaplanuj wakacje z dzieckiem!


Autorem artykułu jest Karolina Wajs


Nadeszły upragnione wakacje. Coraz częściej myślisz o letnim wypoczynku w gronie rodziny i przyjaciół. Masz tysiące pomysłów, setki atrakcyjnych ofert i… coraz mniej czasu do namysłu.

Pomimo długich chwil spędzonych nad analizowaniem okazji znajdujących się w Internecie lub w biurach podróży, wciąż nie możesz zdecydować jaki kierunek podróży obrać aby pogodzić gusta swoje, partnera, przyjaciół oraz co najtrudniejsze, waszych milusińskich. Odpowiedzi na pytania czym się kierować dokonując wyboru miejsca podróży, co ze sobą zabrać oraz jak zająć dziecko w podróży pomoże Ci znaleźć odpowiedni portal parentingowy.
Wiele specjalizujących się w tematyce dziecięcej polskich serwisów udostępnia w okresie wakacyjnym artykuły dotyczące podróży z dzieckiem, oraz pomysłów na wspólne rodzinne wyprawy. Pomocą służą między innymi eDziecko, eMaluszki.pl oraz miastodzieci.Redakcja portalu eMaluszki.pl stworzyła specjalny dział „Podróże” w którym wnikliwie analizuje ofertę poszczególnych krajów i regionów turystycznych ukochanych przez Polaków, wyszczególniając destynacje i atrakcje turystyczne specjalnie pod kątem najmłodszych podróżników.
Hotel, camping – ale jaki?
 Jeśli już wybrałaś kraj w którym chcesz spędzić urlop, pora na wybór odpowiedniego hotelu. Biura podróży kuszą kolorowymi katalogami z fotografiami zdjęć hoteli opływających w luksusy. Baseny, restauracje i piękne pokoje – aż chce się tam jechać natychmiast! Jednak wybierając się na wakacje z dziećmi warto dokładnie sprawdzić miejsce zakwaterowania. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Istotne są tu szczegóły których nie braliśmy pod uwagę wybierając się na wakacje w dorosłym gronie. Odpowiednie warunki sanitarne, dziecięce łóżeczka oraz posiłki dla dzieci lub miejsce do samodzielnego przyrządzenia ich, to rzeczy istotne z puntu widzenia podróżującego z maluszkiem rodzica. Niektóre hotele oferują mieszkańcom również specjalne świetlice dla dzieci lub usługi animatora który zapewni wspaniałą rozrywkę rozbrykanej gromadce, podczas gdy rodzice będą mogli skupić się wyłącznie na sobie.
Pakowanie dziecięcej walizki
 Ostatnia i najważniejsza rzecz, którą należy zrobić, to przygotować walizki na wyjazd. Dla wielu osób spędza to sen z powiek i potrafi zepsuć najlepiej zapowiadający się wyjazd. Spakowanie swojego bagażu przyprawia czasem o zawrót głowy, a co dopiero, kiedy trzeba spakować walizkę swojego dziecka. Ubranka na każdą pogodę, odpowiednie kosmetyki, chusteczki nawilżające oraz apteczka przygotowana na różne niemiłe niespodzianki, to tylko niektóre niezbędniki potrzebne w podróży z naszym maluszkiem. Nawet jeśli wydaje nam się że wszystko już zapięte na ostatni guzik, przed samym wyjazdem warto zaczerpnąć wiedzy specjalistów którzy zwrócą uwagę na jakich przedmiotach skupić się jadąc w tropiki lub co może się przydać maluszkom podczas długiego rejsu po polskich jeziorach.
Planowanie to podstawa!
Najważniejszym elementem wyjazdu z dzieckiem jest rozsądne planowanie i świetna organizacja. Jeśli podróżujemy samochodem, skupmy się na bardzo dokładnym wyborze trasy, przygotujmy też plan awaryjny, na wypadek niespodziewanych utrudnień, które mogą pojawić się w czasie podróży. Podczas podróży samolotem miejmy dobrze zapakowany bagaż podręczny a w nim niezbędne cukierki, mogące uratować malca przed nieprzyjemnymi skutkami zmiany ciśnienia podczas lądowania. Pamiętajmy również że dworzec, lotnisko, supermarket czy zatłoczona plaża to miejsca bardzo łatwo stracić dziecko z oczu. Dlatego należ przygotować się również na taką ewentualność i odpowiednio przygotować dziecko na taką sytuację.
 Podróżowanie z malutkim dzieckiem stanowi niewątpliwie ogromne wyzwanie dla całej rodziny. Jednak przy dobrej organizacji, większość lęków młodych rodziców okazuje się nieuzasadniona, a wakacje z dzieckiem stają się niezapomnianą przygodą oraz okazją do zacieśniania rodzinnych więzów i budowania wspólnych, pięknych wspomnień. Udanych wakacji!
---
Redakcja portalu eMaluszki.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 20 czerwca 2011

Bezpieczna Zielona Szkoła


Autorem artykułu jest EcoBoy


Co to jest w ogóle ta Zielona Szkoła? Zielone Szkoły to to samo co wycieczki szkolne. Jedzie się z klasą i nauczycielami po za miasto, gdzieś dalej, by coś zobaczyć, coś zwiedzać i wypoczywać… Czy na pewno?!?
Każdy z Nas był kiedyś na wycieczce szkolnej… Jednodniowej czy kilkudniowej podczas której trochę było zwiedzania i wypoczywania. I fakt tak jest na wycieczkach szkolnych. A jak jest na Zielonej Szkole? Co to są Zielone Szkoły?

Zielone Szkoły są  niczym innym jak Lekcją w Terenie. Oprócz formy wycieczki szkolnej w swoim programie posiada również elementy nauczania powiązane z zagadnieniami edukacji ekologicznej tzw. Zajęcia Ekologiczne. Zajęcia te zawierają w sobie liczne tematy powiązane z biologią, geografią, ochroną przyrody, ekologią i historią. Przykładem mogą być zielone szkoły organizowane m.in w Ojcowskim Parku Narodowym i Ojcowie gdzie można oprócz zwiedzania wziąść udział w zajęciach ekologicznych dotyczących różnych zagadnień związanych z właśnie ochroną przyrody jak m.in. Badanie Wody "Woda w Twojej Rzece", marsz na orientację ""Ojców Trophy", Wyprawa Odkrywców, Poznajemy Drzewa, Krajobraz i wiele innych.

Oczywiście Zielone Szkoły są trochę dłuższe niż standardowe kilku-dniowe wycieczki szkolne - zazwyczaj zielona szkoła jest 5-7 dniowa lub dłuższa… ale i program zielonej szkoły (np. zajęcia ekologiczne) można zorganizować w przeciągu i 1-, 2- czy 3-dniowej wycieczki szkolnej.

Kto organizuje takie Zielone Szkoły?
Na pewno Organizatorem musi być instytucja bądź firma posiadająca odpowiednie zezwolenie na organizowanie imprez turystycznych. Zielona Szkoła to Impreza Turystyczna! Nie zapominajmy o tym... Stosowne zezwolenie wydaje Marszałek Województwa wg siedziby danego organizatora a może byc nim: firma, biuro podróży, stowarzyszenie, spółka lub osoba fizyczna prowadząca działalnośc gospodarczą. Czy takie stosowne zezwolenie posiada mozna na bieżąco sprawdzać w udostępnionym w internecie Centralnym Rejestrze Organizatorów i Pośredników Turystycznych prowadzonym przez Ministra Gospodarki.

Posiadanie takiego aktualnego zezwolenia (co roku się odnawia!) jest niezbędne i obowiązkowe do prowadzenia takiej działalności jak organizacja zielonej szkoły (ale również m.in. wycieczek, wczasów, koloni, obozów, pielgrzymek itp.) i od sprawdzenia czy posiada takie zezwolenie dana instytucja należy zacząć!
Kto prowadzi zajęcia na takich Zielonych Szkołach?
W kwestii prowadzących są to oprócz przewodników turystycznych, pracowników parków narodowych czy lasów państwowych również licencjonowani Lektorzy Zajęć Ekologicznych, którzy swoje uprawnienia uzyskują podczas odpowiednich szkoleń – prowadzi je m.in. Ojcowski Park Narodowy. Są uprawnionymi osobami do prowadzenia wycieczek czy wspomnianych zajęć ekologicznych.

Więc jeśli mamy sprawdzonego organizatora, ciekawy program i wyszkolonych prowadzących zajęcia ... Bedziemy mieli gwarancję bezpieczeństwa jaki pewność, że Zielona Szkoła nie będzie kolejną zwykłą szkolną wycieczką na której nic się nie dowiedzieliśmy... i wystarczy tylko życzyć sobie udanej pogody bo cała wyprawa z klasą bedzie na pewno niezapomnianym przeżyciem.
---
http://www.ecotravel.pl/katalog/zielone-i-biale-szkoly

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zanim wyślesz dziecko na kolonię


Autorem artykułu jest pacman82


Zanim zdecydujemy się wysłać własne dziecko na obóz czy kolonię warto sprawdzić kilka istotnych faktów dotyczących nie tylko organizatora tego typu wypoczynku ale również bazę noclegową w jakiej będą mieszkać dzieci.
Obozy oraz kolonie organizowane są przez liczne biura podróży, często biura te liczą na szybki zysk, nie przejmując się konsekwencjami, dlatego też szykując się do wysłania dziecka na kolonię bądź obóz powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.
Przede wszystkim sprawdźmy biuro które organizuje obozy i kolonie. Jeżeli jest to biuro działające od wielu lat na rynku to nie powinniśmy mieć żadnych problemów i niepokojów z wysłaniem naszej pociechy na wakacje. Co prawda w przypadku każdego biura zdarzają się niedociągnięcia jednakże organizator działający od wielu lat na rynku posiada już wprawę w organizacji tego typu imprez, a co ważniejsze w przeciągu swojej długoletniej działalności wysłał na wakacyjny wypoczynek tysiące dzieciaków.
Kolejnym aspektem na który warto zwracać uwagę to baza noclegowa oraz żywieniowa z jakiej korzysta organizator. Jeżeli udajemy się zakupić pobyt dziecka na koloni bądź obozie to sprzedawca ma obowiązek poinformowania nas o tym gdzie grupa zostanie zakwaterowana. Mając taką wiedzę możemy sprawdzić w jakich warunkach przyjdzie mieszkać podopiecznym. Również w wypadku mniejszych dzieci istotne jest gdzie będą się stołowały. Mimo zaostrzonych przepisów sanepidowskich niektórzy w ramach oszczędności starają się unikać dopełnienia norm co skutkuje iż czasami posiłki podawane na tego typu imprezach nie odpowiedniej jakości. W tym celu również powinniśmy poznać przed zakupem kompletne szczegóły.
Dodatkowo powinniśmy uzyskać informację o tym jakie kieszonkowe należy przekazać dziecku. Chodzi tutaj o kieszonkowe które może być potrzebne jeżeli program przewiduje zwiedzanie obiektów muzealnych, historycznych czy wyprawę do innej atrakcji turystycznej takiej jak choćby aquapark.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 18 czerwca 2011

Wakacje z dziećmi


Autorem artykułu jest Monika Gancarska


Zbliżają się wakacje i jak co roku pojawia się pytanie: gdzie udać się na urlop, aby móc odpocząć i jednocześnie umożliwić dzieciom rozrywkę, i zapewnić sobie i pociechom niezapomniane wrażenia.
Pierwszą bardzo ważną sprawą jest wybranie terminu wakacji i zaplanowanie sobie urlopu. Zwykle terminy najbardziej optymalne to okres lipca i sierpnia, kiedy dzieci mają przerwę wakacyjną. Ta sytuacja dotyczy jednak dziecki w wieku szkolnym. Jeśli dzieci są mniejsze warto wybrać się poza sezonem, gdyż ceną są zdecydowanie niższe, kurorty mniej zatłoczone a pogoda nie daje się aż tak we znaki dzięki niższym temperaturom.
Ważne jest także miejsce w które chcemy się wybrać. Mnóstwo osób wybiera miejscowości nadmorskie w Polsce ze względu na korzystny klimat dla dzieci. Jednak zapewne wszyscy wiedzą, że ciężko trafić na ładną pogodę w Polsce, a jeśli już nam się uda to naprawde możemy czuć się szczęściarzami. Ciekawą alternatywą są wczasy w Bułgarii, która od lat cieszy się popularnością wśród urlopowiczów. Apartamenty bądź hotele są dostosowane do rodzin z dziećmi, a poza tym, plaża jest piaszczysta, morze ciepłe i w wielu miejscach płytkie co dodatkowo stanowi zapewne atrakcję dla małych turystów. Faktem jest, że do Bułgarii jest dość daleko, ale biura oferują także możliwość przelotu samolotem, co znacznie skraca czas dotarcia. Dla starszych dzieci, w wieku szkolnym, doskonałą alternatywą może być kemping, który pomysłowi rodzice mogą połączyć ze "szkołą przetrwania", a to z pewnością sprawi, że dzieci będą opowiadać o wakacjach z wypiekami na twarzy. Nie poleca się alternatywy, którą stanowią wycieczki objazdowe, z uwagi na konieczność zwiedzania dużej ilości zabytków, co zdecydowanie nie stanowi atrakcji dla dzieci.
Warto skorzystać z porad innych rodziców, jednak jedno jest pewne - rodzice najlepiej znają swoje dzieci, dlatego będą wiedzieć czym sprawią im największą radość i organizując wakacyjny wypoczynek.
---
Biuro podróży Amida

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 16 czerwca 2011

Ile kosztuje obóz młodzieżowy?


Autorem artykułu jest mat sat


Zbliżaja się wakacje więc już teraz warto pomysleć nad wypoczynkiem nie tylko własnym alei swoich pociech. Bióra podróży w sowich ofertach coraz częściej posiadają wyspecjalizowane oferty wypoczynku wakacyjnego połączonego z niesamowitymi przeżyciami dla dzieci i młodzieży.

Wakacje dla naszych dzieci nie są najtańszą inwestycją. Właściwie w ogóle nie są inwestycją, a wydatkiem, o którym trzeba myśleć już co najmniej rok do przodu. Wyjazdy na wakacje są bowiem bardzo drogie, zwłaszcza jeśli nasze dzieci interesują rejsy żeglarskie, czy bardziej profesjonalne obozy taneczne lub sportowe, połączone na przykład z nauką sztuk walki. Na jaki wydatek musimy się więc przygotować?
Znaczenie ma oczywiście, gdzie nasze dziecko pojedzie oraz ile taki obóz będzie trwał. Jeśli pozostanie w granicach naszego kraju, a obóz będzie trwał nie dłużej niż 10 dni, to jest szansa, że zmieścimy się w okolicach 1500 złotych, nie licząc oczywiście kieszonkowego, które czasem może wynieść drugie tyle. Rejsy żeglarskie wbrew pozorom nie są jednak najdroższe. Możemy zafundować naszemu dziecku taki rejs na Mazurach, już w okolicach 1400 złotych, pamiętając jednak o tym, że po naszej stronie leży kwestia dowiezienia i przywiezienia naszego dziecka. Obozy taneczne czy sportowe są już droższe i często trwają w okolicach trzech tygodni. Tutaj więc nasz wydatek może podskoczyć do kwoty 2000 złotych.
Jeszcze doższe będące syntezą np. nauki nurkowania, albo windsurfingu, zwłaszcza jeśli organizowane są w cieplejszych krajach i połączone z naprawdę odlotowymi wakacjami dla naszego dziecka. Tu możemy zapłacić czasem nawet 4000 złotych. Niezależnie jednak od ostatecznego kosztu, warto odkładać, by zapewnić dziecku wspaniałe wakacje, takie które będzie mógł pamiętać długo i by nie musiał co roku ich spędzać w tej samej miejscowości.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak zaplanować wakacje rodzinne?


Autorem artykułu jest Magda Iwanowska-Regulska


Planując wakacje rodzinne należy pamiętać, by wybrać takie miejsce, gdzie nie tylko my będziemy czuć się dobrze, ale także nasze dzieci. Zacznijmy od wyboru celu naszej podróży. Najbardziej odpowiednie wydają się kraje o dość umiarkowanym klimacie. Małe dzieci bowiem źle znoszą 40-stopniowe upały.
Kolejnym krokiem będzie selekcja regionu/miasta. Zależy to oczywiście głównie od tego, jakie mamy preferencje w tym zakresie, ale najlepszym wyborem będzie chyba miasteczko o średnim tempie. Miejsce, gdzie będą sklepy i restauracje, ale nie takie, którego główną atrakcją są kluby. Następna decyzja dotyczy hotelu lub apartamentów. Jeśli wolimy sami przygotowywać posiłki albo jadać na mieście, nie warto płacić np. za opcję half board. Wtedy warto się rozejrzeć za ofertami nie obejmującymi wyżywienia.
Wybierając odpowiednie zakwaterowanie, pamiętajmy jednak przede wszystkim, by upewnić się, że dane miejsce nadaje się w stu procentach na wakacje rodzinne. Hotel może bowiem słynąć np. z tego, że przyjeżdżają do niego głównie młodzi ludzie, nastawieni na zabawę, dość głośni. Albo odwrotnie – raczej starsze małżeństwa, które wypoczynek również będą postrzegać nieco inaczej niż my.
Najlepiej na wakacje rodzinne nadają się hotele, które oprócz placu zabaw dla dzieci oferują np. zajęcia grupowe. Wtedy za niewielką opłatą możemy wysłać nasze dziecko do takiego „wakacyjnego przedszkola”. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z pozbywaniem się dzieci za wszelką cenę, po to, abyśmy my mogli lepiej wypocząć. Takie kluby wakacyjne umożliwiają lepszą integrację, sprawiają, że dzieci poznają swoich rówieśników i mają zapewnione ciekawe dla nich zajęcia. Od nas tylko i wyłącznie zależy, ile czasu dziecko tam zostanie.
Jeśli natomiast jesteśmy także rodzicami nastolatka, wybór wakacji rodzinnych będzie znacznie trudniejszy. Często jednak bywa tak, że nasza nastoletnia córka lub syn nie chcą z nami po raz kolejny jechać na wakacje. Powinniśmy to zrozumieć i pogodzić się z faktem, że w tym wieku obozy młodzieżowe wydają im się znacznie bardziej kuszące. Możemy mieć pewne obawy, czy już czas, by posłać nasze dziecko na pierwsze samodzielne wakacje (co jest zrozumiałe z rodzicielskiego punktu widzenia), ale jedno jest pewne – obozy młodzieżowe to bardzo bezpieczna i przy okazji ciekawa opcja. Po pierwsze, nasze dziecko będzie miało zapewnioną fachową opiekę. Po drugie, takie wakacje są najczęściej bardzo przemyślane jeśli chodzi o program i atrakcje. Nie tylko umożliwiają spędzenie 10-14 dni w grupie rówieśników, ale też oferują ciekawe wycieczki fakultatywne. Więc posyłając nasze dziecko na taki obóz mamy pewność, że nie tylko będzie bezpieczne, miło spędzi czas, ale także wiele zobaczy.
Najważniejsze, by wyboru dokonywać starannie, by znaleźć biuro, które obozy młodzieżowe organizuje od lat i ma w tym zakresie spore doświadczenie. Wtedy możemy spać spokojnie i sami cieszyć się naszym wyjazdem rodzinnym z młodszą pociechą.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Obozy dla rodzin z dziećmi

 

Autorem artykułu jest EcoBoy


...czyli - Mama, Tata i JA na Wakacjach! Turystyka się rozwija, a my coraz starsi :-) Oczywiście mam na myśli Nas - Rodziców. W czasach kiedy my byliśmy dziećmi nie było tylu obozów czy kolonii, już nie mówiąc o tak licznej ich tematyce. Co sobie nie wymyśli nasza pociecha to taki program może mieć.
A kiedy ostatnio Ty Rodzicu czułeś się jak dziecko, bawiłeś się jak dziecko, wypoczywałeś beztrosko jak dziecko? Może już czas! Zrealizuj swoje marzenia i pojedź na obóz letni razem z dzieckiem. Bierz udział w programie, tańcz, skacz, śmiej się dowoli - i nikt nie powie, że nie wypada. Wakacje to nie tylko wolne dla naszych dzieci ale również i dla rodziców!

A zatem … co, gdzie i kiedy?!

Program
Tylko garstka ofert z działu „ obozy dla rodziców z dziećmi” proponuje również program dla dorosłych. W większości wypadków to niestety nadal nasze maluchy będą bardziej zadowolone niż my. Ale czym dla rodzica jest Uśmiech i radość dziecka ? WSZYSTKIM ! Rodzicom proponujemy po prostu wypoczynek. Im więcej rodziców będzie jeździło na takie Obozy tym większa szansa, że w końcu ktoś pomyśli i dla dorosłych zrobi program podobny do tego dla dzieci.

A co dla dzieci konkretnie?
Oczywiście to co najbardziej lubią nasze pociechy czyli paintball, zajęcia w wodzie, konie, football, teatr, przygoda i wiele innych ciekawych programów. Każda z ofert koloni czy obozu oferuje swój indywidualny program w którym jest wiele propozycji od wyboru tematu obozu po wycieczki objazdowe, piesze, rowerowe po okolicy jak i wspólne rekreacyjne zabawy.
Co z opieką?
Na czas trwania obozu organizator zapewnia opiekę wychowawców, tak samo jak wszędzie tam gdzie są organizowane obozy młodzieżowe czy kolonie, zatem nie trzeba się denerwować i pilnować na każdym kroku naszego dziecka. Taki wyjazd jest zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Dlatego warto uprzedzić malucha, że mama i tata też potrzebują czasem trochę wypocząć i to jest super okazja. Dodatkową zaletą jest to, że dziecko mimo iż z jednej strony podejmuje samodzielnie decyzje bo jest na obozie, w grupie rówieśników, program wymaga również wkładu własnego, to z drugiej strony czuje bliskość rodziców i sama myśl, że mama jest tuż tuż i w razie potrzeby pomoże - BARDZO dużo dziecku daje. Ale nie myślcie, że wcale Was tam nie potrzeba, przecież są zajęcia, w które trzeba zaangażować wszystkich uczestników wyjazdu! Czytajcie zatem dokładnie programy.

Zakwaterowanie
Dla Waszej wygody, praktycznie w każdej ofercie gdzie są obozy i kolonie dla rodziców z dziećmi, istnieje możliwość wyboru czy chcecie aby dziecko mieszkało z Wami czy z innymi kolonistami czy obozowiczami. Standardowo kwaterowanie jest całych rodzin, zatem jeśli chcecie inaczej koniecznie to zgłoście przy rezerwacji obozów.

Za ile?
Najtańsza oferta obozu dla rodziców z dziećmi zaczyna się już od ok. 800 zł. Na chwilę obecną górna granica sięga kwoty 1500 zł. Zatem wcale nie jest to aż tak dużo jakby się mogło wydawać (mowa oczywiście tutaj o cenie od osoby). Z roku na rok popularność takiego wypoczynku stale wzrasta; ofert jest coraz więcej, zwiększa się liczba tematów i dostępnych terminów... a w związku z tymi cena jest co raz bardziej zróżnicowana. Już nie długo kolonie dla dzieci i rodziców będą stałym elementem letniego wypoczynku.

Dojazd na miejsce wypoczynku
Kolonie i obozy dla rodziców z dziećmi oferują dwie opcje transportu: dojazd organizowany z biurem podróży lub we własnym zakresie. Transport z biurem - o tyle zły w tym wypadku, że zazwyczaj jedzie cała rodzina - robi dodatkowe koszty. Oczywiście wszystko zależy jak daleko położona jest miejscowość kolonijna od miejsca zamieszkania. Warto zatem przeliczyć czy bardziej nie opłaca nam się po prostu dojazd własnym samochodem lub innym środkiem transportu na miejsce kolonii. Ostateczna decyzja i tak zawsze należy do rodzica.

Wspólne wakacje rodziców z dziećmi to coś na co rodzice czekają cały rok - Obozy z Rodzicami to świetna zabawa i przygoda dla każdego z jej uczestnika!
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Planujemy urlop z rodziną


Autorem artykułu jest Agnieszka Pilecka


Planując urlop w Polsce możemy skorzystać z pobytu w wielu atrakcyjnych miejscach. Do wyboru mamy nocowanie w pensjonacie, domku letniskowym, ośrodku wczasowym, czy też na campingu.
Chcąc wyszukać propozycję tanich wakacji, zaplanujmy swój urlop i wakacyjne wspomnienia zwracając uwagę na wyposażenie obiektu, warunki gotowania, łazienkę aby pozostawała wyłącznie do naszej dyspozycji. Decydującym walorem jest lokalizacja miejsca pobytu oraz oferowane w miejscowości atrakcje. Na wakacjach nie chcemy się nudzić, tymbardziej nie pozwolimy na to naszym dzieciom.
Tymbardziej że w gąszczu ofert należy wyszukać propozycje wedle własnego uznania, jedni wolą nad morzem, a drudzy odpoczywać w aktywnie górach.
 Wyjeżdżamy na urlop z dziećmi więc warto zapytać o zniżkę, bo właściciele pensjonatów i wczasowych ośrodków zwykle nie pobierają opłat za pobyt dzieci w wieku do 2. - 3. roku życia.
W niektórych obiektach noclegowych akceptowana jest również obecność pupila, gdy na wczasy zabieramy pieska.

By czuć się bezpiecznie wpłaćmy zaliczkę a pozostałość płaćmy już na miejscu w momencie przyjazdu. Postarajmy się uniknąć pośredników, zachowajmy rachunki. Dzięki temu będziemy czuć się bezpiecznie.
Szukając miejsca na przyjemne spędzenie urlopu możemy wykorzystać w tym celu wyszukiwarki internetowe, stanowiace wygodne narzędzie do wyszukania naszego wymarzonego zakątka na odpoczynek. Popytajmy również znajomych. Tak zwany marketing szeptany jest jednym z najlepszych źródeł wiedzy. Rodzina, znajomi znają miejsca warte polecenia. Ponadto w każdym miejscu w którym rozwija się turystyka działają punkty informacji turystycznej.
Funkcjonuje również ogólnopolska telefoniczna informacja turystyczna oferująca informacje o noclegach w bezpośrednim kontakcie.

Chcąc jechać w góry mamy do wyboru Karkonosze, Beskid Śląski i Żywiecki, i najczęściej u nas odwiedzane Tatry wraz z Podhalem. Jak nad morze to nad Pomorze Zachodnie, Środkowe Wybrzeże, do Trójmiasta lub na Półwysep Helski. Atrakcyjnym regionem są Warmia i Mazury, gdzie w drewnianym domku nad jeziore m na pewno odpoczniemy. Suwalszczyzna i Podlasie kuszą urokami puszczy.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rzym – miasto, które skradnie ci serce


Autorem artykułu jest Mirosław Nikolin


Wybierz się z rodziną na weekend do Rzymu, czyli do stolicy antycznego świata. Zapewnij swemu dziecku wspaniałą zabawę, a jednocześnie udziel najatrakcyjniejszej lekcji historii, w jakiej kiedykolwiek będzie uczestniczyć.
Ten, kto spędzi weekend w Rzymie zakocha się w nim bez pamięci. Miłość ta, obudzi się w każdym turyście nie tylko za sprawą mnogości zabytków ale i też klimatu – tego w sensie pogody jak i tego, który rozumiemy jako specyficzną atmosferą tworzoną przez mieszkających tutaj ludzi. Rzym jest naprawdę wspaniałym miejscem właściwie dla każdego.
Żródło: Turisticus.pl
Jakikolwiek turysta przybywający do stolicy Włoch znajdzie tu coś dla siebie. I tak, jednym z oczywistych skojarzeń jakie przychodzą nam na dźwięk nazwy tego włoskiego miasta jest Watykan z ogromną Bazyliką św. Piotra, która niczym strażnik, stoi na granicy tego państwa w państwie. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Rzymie, szczególnie przez wiernych z całego świata, którzy wykupują bilety na autokary do Rzymu.
Jeśli ktokolwiek pyta, co zwiedzać w tym wiekowym mieście – to może być zaskoczony odpowiedzią. Brzmi ona – wszystko. Prócz znanych zabytków takich jak Koloseum, Most św. Anioła, plac Campo de' Fiori, Panteon. Śmiało można powiedzieć, że cały Rzym jest pięknym zabytkiem – tutaj nawet zwykłe domy zachwycają swoim urokiem. W Rzymie także roi się od fontann – jest tu wiele takich, z których można po prostu napić się świeżej wody.
Takich fontanek nazywanych przez miejscowych Nasoni jest tutaj 2500. Jednak trzeba zaznaczyć, że w odróżnieniu od Nasoni nie polecamy pić wody z tych wielkich fontann, takich jak słynna Fontanna di Trevi – one służą jedynie jako ozdoba miasta i miejsce, w którym można poczuć chwilę orzeźwienia po spacerze. Młodzi, którzy kupią tanie loty do Rzymu, prócz zwiedzania zabytków mogą tuta także wspaniale się zabawić, gdyż to miasto tętni życiem także po zmroku. Choć oczywiście, życie to różnie się to tego, z czym mamy do czynienia w ciągu dnia. Pełno jest tutaj klubów, które można nazwać rozrywkową wieżą Babel, gdyż prócz miejscowych, bawią się tutaj także turyści z całego świata. Jak widać, jest to miasto, w którym bez trudu można się zakochać.
---
Żródło: Portal City Breaks - www.Turisticus.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Turkusowy Gdańsk


Autorem artykułu jest Kamila Borkowska


Myślisz, że miasto Gdańsk i współdziałające z Nim Trójmiasto, to tylko plaże i morze? Jeśli tak, to wielki błąd! Miejscowości nadmorskie nie tworzą tylko piaszczystych plaż, moża i rybołóstwa. To miejsca, gdzie można obejrzeć morze przepieknych zabytków i miejsc, które warto zwiedzić.
                    Gdańsk jest miastem portowym nad Morzem Bałtyckim, a wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Jest to centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze. Jest to stolica województwa pomorskiego oraz archidiecezji gdańskiej. Gdańsk zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności, a także szóste miejsce pod względem powierzchni, natomiast aglomerację gdańską zamieszkuje ok. 1,2 mln. To jedno z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii. Gdańsk posiada wartościowe zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych, jest również miastem królewskim i hanzeatyckim, swego czasu najludniejszym i najbogatszym w Rzeczypospolitej. Odpowiednio wybrany przewodnik po Gdańsku pozwoli zapoznać się z piękną architekturą i zabytkami miasta. Pierwsza wzmianka o Gdańsku pochodzi z 997 roku i tę datę często przyjmuje się umownie jako początek dziejów miasta chociaż już w VII w. była tu osada rybacka.
                        Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny. W Gdańsku będą rozgrywane mecze podczas mistrzostw koszykarek EuroBasket Women 2011 oraz Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Miasto ma także aspiracje kandydowania do zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016. W Gdańsku czeka na Ciebie morze atrakcji dosłownie i w przenośni. Imponująca architektura miasta w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym. Najważniejsze zabytki, których nie możesz pominąć, znajdują się na Głównym oraz Starym Mieście. Wspaniały Trakt Królewski wzdłuż najbardziej reprezentatywnych ulic Długiej i Długiego Targu, prowadzi od Złotej Bramy do Zielonej. Przepiękna i malownicza sceneria ulicy Mariackiej sprawia, że jest to jedna z najpiękniejszych ulic Gdańska. Różni artyści oraz bursztynnicy zapraszają do swoich sklepików, galeryjek, które mieszczą się w piwniczkach, na parterach i przedprożach zabytkowych kamieniczek. Bogata tradycja i ponad 1000 letnia historia Gdańska zachowały się w muzeach, kościołach i galeriach. Ciekawe imprezy kulturalne takie jak koncerty, festiwale, parady i spektakle uliczne są niepowtarzalną okazją do poznania krajobrazu kulturowego miasta. Jeżeli jesteś miłośnikiem relaksu na plaży masz do dyspozycji ponad dwadzieścia kilometrów czystych plaż. Dobrze zagospodarowane ścieżki rowerowe pozwalają na dotarcie przy pomocy dwóch kółek do pięknych lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z przyległym oliwskim ZOO. Będąc w Oliwie, nie można pominąć cysterskiej Oliwy z zabytkowym Parkiem Oliwskim i Katedrą Oliwską. Na Wyspie Sobieszewskiej oddalonej o 15 km od Centrum zachwyca piękne bogactwo przyrody. Zajrzyj do przewodnik po Gdańsku, gdzie otrzymasz podstawowe informacje o Gdańsku, bieżących wydarzeniach kulturalnych oraz różne ciekawe i przydatne podczas zwiedzania publikacje.

---
K.B.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl